Sewing Boudoir

  • Home
  • Šicí techniky
  • Hotové výrobky
  • Střihy
  • Látky
Home Archive for září 2015
 Ve chvíli, kdy jsem byla se střihem spokojená, vše jsem z panny odšpendlila. Švové linie a všechny značky jsem vykreslila tužkou- při jakékoliv změně doporučuji tu špatnou linii přeškrtat, aby nemátla. Zkušební model lze samozřejmě použít rovnou jako střih, ale v případech, kdy nejde pro překreslení linií na látku použít radélko a kopírovací papír, dávám přednost přenesení na papír, ale je to otázka preferencí. Potřebujete k tomu jen radélko s ostrými hroty a balící papír.  



 Všechny linie jsem přenesla radélkem vnitřní linie a značky jako směr vlákna nebo linie přehybu klopy jsem ještě zvýraznila fixou. 


Pak už stačí jen vystřihnout a střih si označit- k čemu střih patří a pro koho je(děláte-li střihy pro více osob).
Prvních pár let, co jsem začala šít na sebe, jsem měla docela problém s vhodnými střihy. Burda moc na teenegerky nemyslela a moc jsem si nevěřila v upravování střihů ve smyslu, jak udělat z něčeho základního spektakulární model z přehlídek. Dneska se už naštěstí na Burdu ani jiné komerční střihy ohlížet nemusím a i když musím udělat asi tak o tisíc kroků víc než profík, tak většinou dospěji ke zdárnému konci.
Tentokrát jsem si vyhlídla úžadnou kápi z letošní zimní kolekce Delpozo. Není to praktický kus do šatníku, spotřeba materiálu nebude zrovna malá, ale je to jedna z těch věcí, které šít prostě chci:)




Kápě jsou vůbec takovým silným letošním tématem, ale přece jen to s  aplikovanými zvířátky a lesem od Dolce&Gabbana bych asi ušila na příští rok:)



Pokud se pouštíte do šití podle předlohy, je více než vhodné si sehnat co nejvíce fotek daného modelu. V tomto ohledu jsem měla štěstí, že se jedná o letošní model a jsou dostupné slušné fotky na e-shopech.



Původní model se skládá z krátkého saka s mini šůskem a kápí místo rukávů a sukně, oboje z vlněného krepu. Je tedy myšlený spíše jako kostým než jako podzimní svrchník, nicméně se mi zamlouvá spíše druhá varianta, takže moje verze bude kabátek s minišůskem a spodním dílem, který bude sahat do půli stehen.
Při tvorbě střihu jsem začala s vlastním ověřeným základním střihem na sako- nebylo ho tedy potřeba nijak upravovat, kromě zúžení v oblasti pasu(u sak přestřižených v pase mám radši menší přídavky na volnost). Z toho důvodu jsem volila variantu tvorba střihu na polovinu panny, pokud bych se chtěla odpíchnout od konfekčního střihu, nejdřív by musela proběhnout úprava samotného základního střihu a až potom bych tvořila dál.


Prodloužení středu předního i zadního dílu vzniklo tak nějak omylem- měla jsem pocit, že ten materiál tam budu potřebovat, nicméně jsem ho hned v dalším kroku odstřihla.


 Šůsek je tvořen tak nějak instinktivně- křivku jsem obkreslila z podložky, nicméně jsem v průběhu zjistila, že je látky při dolním okraji moc, takže na vlastní model použiju šůsek s větším poloměrem. A také jsem ho postupně posouvala výš a výš, aby se výsledek více podobal původnímu modelu.

 

 Spodní "sukně" je 3/8 kolová, jen středová část je rovná- v šíři 10 cm.


A v této fázi zbýval už jen poslední krok- kápový rukáv, který dělá z kápě kápi:) Začala jsem s protizáhybem- každý sklad má 8 cm na šíři, celkem je tedy schováno přes 30 cm látky.



Pomocí střihu na rukáv jsem vyznačila místo, kde ukončím rukáv a začnu s kápí a pak to tak nějak instinktivně vykládala na látku. 


Výsledkem bylo něco, od čeho se dalo docela dobře odpíchnout.


První verze
Detaily k vychytání v této chvíli: šůsek je moc nízko a moc dlouhý, "rukáv" v zadní části nesedí- nutné posunout tu část průramku, která ještě zbyla. A to jsou důvody, proč při takovém experimentování je pro mě nezbytné dělat zkušební model. Posunutí šůsku totiž neznamená jen přešít šůsek jinam, ale i posunout celý spodní díl sukně- ten se tedy musí prodloužit směrem nahoru. A kápi, která by se musela celá přestříhat, radši ani nemluvě.

Po pár úpravách mám tedy něco jako střih, i když plánuju ještě drobné úpravy na šůsku- zejména zkrácení jeho středové části.


Na zadní části kápi jsem nakonec musela zašpendlit část materiálu, v konečné verzi střihu počínám jen s krátkým rukávovým záševkem jako na původním střihu. 

Rukávová hlavice byla nakonec nějaká kratší, tudíž budu muset dodat materiál do skladu.

Pokud tedy máte touhu po nějakém konkrétním modelu, volné odpoledne a pár metrů kalika, směle do toho. Druhá nejhorší věc, co se může stát, že budete neustále upravovat a upravovat, až to bude vypadat k světu. A nejhorší? Prostě že se to nepovede a zkušební model vyhodíte. Ale ta šance, že to nedotáhnete, je velmi malá, potřebujete jen trpělivost a trochu si věřit :)

Nerada šiju jednoduché věci. A čím jednodušší, tím mi to trvá díky mojí nechuti déle- šitím bych se opravdu živit nemohla. Má to ale i své světlé stránky. Poté, co jsem pár lidem zkracovala kalhoty půl, třičtvrtě nebo i celý rok, mě o to už nikdo nežádá :) A přitom to nedělám schválně, přísahám(ale zase je mi jasné, že kdybych se vyšikanovala a dělala tyhle věci do týdne, měla bych jich neustále hromadu na stole). Na kupování a následné zkracování košil manželovi už jsem zcela rezignovala, mnohem rychlejší je je ušít. Práce s centimetrem- nejdřív odměřit míru zkrácení a pak záložku...brrrrr. A co je nejhorší? Jednu z košil jsem mu zkrátila do požadované délky a on usoudil, že by to chtělo ji mít ještě tak o tři centimetříky kratší. Košile visí dva roky po nákupu stále v mojí skříni a smutně se mačká na korzetoidní šaty, co jsem měla ušité za měsíc i se zápalem plic.
Stejný problém mám s tričky a vůbec šitím úpletů. Je to rychlé a efektivní, ale hodina za overlockem mi nepřináší zdaleka takovou radost jako pikýrování saka. Z toho důvodu k tomu přistupuji tak trochu manufakturně a i když to moc nepomáhá- nad šicím časem na plné čáře vítězí prokrastinace, tak je aspoň hodně triček naráz a já mám klid. Hodně mi v tomto pomohlo i částečné sžití s over a coverlockem.

Nastříháno a teď už jen během dvou odpolední ušít. Teorie je krásná, ale prokrastinace nad ní většinou vítězí:)


U overlocku jsem měla neustále problém s převlíkáním nití. Sice to není potřeba dělat úplně často, ale když holt šijete nejdřív téměř bílé tričko a pak černé, je potřeba vyměnit nitě a to všechny. Dříve to pro mě byla záležitost tak na dvě hodiny, momentálně to zvládám během pěti minut. Začínám tím, že ustřihnu všechny původní nitě těsně u špulky. Poté dvě nitě vpravo(modrá a červená) navážu uzlíky na nitě nové a nechám je strojem projet. Nitě vlevo- tedy ty, co prochází jehlami, pak navlékám kompletně znovu. Asi nejdůležitější věc v tomto procesu je, aby "levé" nitě(zelená a oranžová) v konečné fázi (šicím prostoru) procházely nad nitěmi "pravými", nikoli mezi či dokonce pod nimi, protože jinak se nitě(nejčastěji modrá) přetrhnou a navlékání může začít odznovu.




A coverlock je záležitost opravdu sama pro sebe. Zatáhnete za jednu niť a půlka švu je vypáraná, ale platí to pouze v případě, že jej vypárat nechcete. Nevím, jak u ostatních, ale na mém není jakákoliv ryska, kterou bych se mohla řídit, aby byl steh rovnoměrně od okraje. Tuhle chybku řeším pomocí sublimační fixy. Ideální je, když šijete víc věcí, mít nachystanou u všech stejnou šíři záložky. Pak vložíte kus, který chcete začistit rubem nahoru a vyladíte šíři, ve které chcete šít, tu si pak označíte u okraje sublimační fixou.



 Pak danou věc přehodíte zase lícem nahoru a můžete začít šít podél vyznačené linie. Od této linie si držím vždycky radši drobný odstup, abych měla jistotu, že okraj záložky bude skutečně přichycený.


Dřív jsem nejdřív na tričkách odšila záložky a pak teprve boční švy, čímž se měl zafixovat coverlokový steh. Nefungovalo to, záložka se často párala a měla jsem spoustu reklamací, proto jsem začala používat metodu, kdy sešiju nejdřív boční švy, odšiju část záložky a začátek švu začišťuji ještě s látkou ve stroji(stačí všechny nitě vytáhnout do rubu a několikrát je vzájemně zauzlit). Teprve poté odšiji celou záložku a konec opět začistím stejným způsobem. Někdy je to náročné- hlavně u dámských věcí s dlouhým rukávem, ale u této metody se mi zatím párací faux pas nestalo :)

Tyhle triky nejsou nijak sofistikované, ale pro mě jakožto pro člověka, co právě došil desátý až devatenáctý výtvor z úpletu za život, znamenaly velký posun. A jaké jsou vaše úpletové triky s triky?:)

Ano, i já. Jsem na Facebooku. Respektive celý šicí budoár. Šicí blogy, které spíš přípomínají ty módní a neobsahují žádné šicí tipy, mě až tak neberou, proto jsem se i snažila vydat jinou cestou. Nicméně tu vlastně nedávám skoro žádné hotové výrobky, což jsem jsem se rozhodla změnit právě FB stránkou, kde budu přidávat fotky hotových věcí včetně "technické" stránky.

Ale nejen já mám novinky!
I v Brně se v těchto dnech rozjíždí sdílená šicí dílna. Provoz zatím zkušební, nicméně se zde pořádají i kurzy šití za dost příjemné ceny a to i kurzy pro děti(od 10 let).

Obchod Šití Nití, který má svoji kamennou pobočku v Brně, uspořádal soutěž o nej šaty z jejich materiálů. Momentálně probíhá hlasování a fotky všech účastnic i informace, jak můžete hlasovat, naleznete zde.

Jeho videa jsou sice rok stará, ale mnou čerstvě objevená. Newyorský krejčí Rory Duffy v nich ukazuje, jak se šije takové pořádné sako. Kam se hrabou kurzy na Craftsy...a ta žehlička!

A nakonec jedna krása, co na mě vykoukla na Pinterestu. V těhle chvílích lituju, že už mám po svatbě :)


Přihlásit se k odběru: Příspěvky ( Atom )

O autorce

O autorce
Třicetiněco-letá milovnice klasických krejčovských technik a anti-rychlošití.

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *

Spřátelené weby

  • Zruční práce
  • Z dílny od Anique
  • Módní peklo

Prohledat tento blog

Nejčtenější příspěvky

  • Střih na top bez ramínek
    Protože se pomalu blíží čas, kdy už nebude mít cenu šít zimní ošacení a naopak vypuknou přípravy na jarní sezonu, rozhodla jsem se přidat na...
  • Kurz, počasí jako dárek z pekla a meruňky
    Právě uplynulý víkend jsem trávila v Praze na kurzu tvorby ribbonu, který učila Anique z blogu Sunday Morning . Ribbon je nízký korzet, kter...
  • Zmiz, záševku!
    Ačkoliv se někdy záševky používají jako součást designu na oblečení, většinou mají být co nejméně nápadné. Někdy nám to dost výrazně uleh...
Používá technologii služby Blogger.

Labels

  • pomůcky

Blog Archive

  • ►  2016 ( 4 )
    • ►  února ( 1 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ▼  2015 ( 16 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ▼  září ( 4 )
      • Skok inspirace do reality II.
      • Skok inspirace do reality
      • Šicí telenovela
      • I ty, Brute?
    • ►  srpna ( 2 )
    • ►  července ( 3 )
    • ►  června ( 2 )
    • ►  května ( 2 )
    • ►  dubna ( 1 )
  • ►  2014 ( 11 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  srpna ( 1 )
    • ►  června ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 2 )
    • ►  února ( 3 )
  • ►  2013 ( 15 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  září ( 1 )
    • ►  července ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  dubna ( 5 )
    • ►  února ( 3 )
  • ►  2012 ( 13 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 4 )
    • ►  února ( 4 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ►  2011 ( 28 )
    • ►  prosince ( 2 )
    • ►  listopadu ( 4 )
    • ►  září ( 2 )
    • ►  srpna ( 2 )
    • ►  července ( 4 )
    • ►  června ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  dubna ( 4 )
    • ►  března ( 6 )
  • Home
  • Sample Page
  • Archive
  • Portfolio
  • Support
  • Contact
  • Buy This Theme
Copyright 2014 Sewing Boudoir .
Šití