Sewing Boudoir

  • Home
  • Šicí techniky
  • Hotové výrobky
  • Střihy
  • Látky
Home Archive for července 2015
Vždycky když dokončím nějaký projekt, o kterém si myslím, že se mi povedl, zaplaví mě pocit štěstí. Samozřejmě se jedná o pocit krátkodobější, protože ihned potom začne fáze "co jsem mohla udělat líp", následovaná "co budu dělat teď". Ačkoliv jsem ještě před nedávnem tvrdila, že nejlepší prevencí kostlivců ve skříni aneb nedodělávek je pracovat vždy na jediném projektu, sama jsem později přišla ke zjištění, že mi práce jde lépe od ruky, když jich mám rozdělaných více. Není to ani tak rozdílnou chutí pracovat na různých věcech, ale spíš organizačně. Často mám příležitost šít jen v ruce, ale pokud jsem šila jen jednu věc, jen zřídka se mi stávalo, že daný projekt byl správně načasovaný. I tak je ovšem potřeba si stanovit priority, aby člověk na konci léta nezjistil, že má desatery letní šaty těsně před dokončením a nebo ještě hůře, aby to nezjistil na konci září :) Do toho pak přijde muž s požadavkem na další košile, ze září je pomalu listopad, je po plánech na podzimní garderobu a ta vyloženě zimní jako kabát nebo nebo vlněné šaty už mají nejvyšší čas.
Takže ačkoliv je horko, hodně horko, je potřeba už přemýšlet nad pod/zimními věcmi. V minulých letech se mi to nikdy nepovedlo, takže předběžné plány na podzimní saka a pláště vzaly vždy za své. Letos jsem ale zanechala letních projektů už teď a pomalu ale jistě začínám s babím létem a podzimem, i když zkoušet podzimní kabátek ve chvíli, kdy je kolem 30 stupňů není nic moc :)
Nikdy jsem ovšem nebyla typ, co si udělá třeba podzimní "moodboard" a všechny kusy, co ušije směřuje do jednoho stylu či dvou tří barev. Můj šatník je spíš takový mišmaš, na druhou stranu jsem si vždycky moodboardovala naprosto instinktivně, protože jednotlivé věci se mi k sobě až překvapivě hodí. Například při svých posledních nákupech látek jsem získala tyto dvě, jejich barevnou harmonií jsem byla sama překvapená a objevila jsem ji až po příchodu domů:)


Každopádně disciplínu těch, co si na začátku sezony určí, co chtějí nosit a podle toho šijí, opravdu obdivuji. Třeba to taky jednou zvládnu, spolu s nakupováním jednobarevných látek pro základní šatník:)

Ještě pro vás mám pár novinek a tipů z šicího světa.

Rády si kreslíte svoje návrhy, ale kamenem úrazu bývá ta divná disproporční paní, která z toho posléze vyjde? Naštěstí tu existují sešity s předkreslenými postavami jako třeba Fashionary, nicméně ty jsou určené především pro návrháře a paní v nich jsou spíše modelkovských postav. Nicméně pokud modelkovskou postavu nemáte a chtěly byste mít konkrétnější představu, jak to bude vypadat na vás, tak existují dva podobné sešity, od Gertie pro tvarovanější postavy a od Jenny z The Cashmerette blog pro plus-size postavy.

On-line kurzy jsou v kurzu, takže s nimi přišel už i Threads Magazine. Část jejich nabídky jsou jejich původní DVD, nicméně se zde objevují i další kurzy. Přes tuto platformu nabízí svůj první kurz o koktejlových šatech i Susan Khalje se stejnými podmínkami jako na vlastních stránkách, nicméně je tu alespoň pár videí jako preview.

Mít materiál s vlastním potiskem je tak trochu sen a kvůli tomuto snu už nemusíte látky složitě objednávat ze zahraničí. Tuto službu, kterou nabízí už i české stránky, vyzkoušela Jana z Nitě všude. 

Jak jste na tom s plánováním vy? Ještě se pouštíte do nějakého letního oblečení nebo už koukáte po látce na kabát?

Když půjdete do jakékoliv galanterie, najdete tam sortiment různých ramenních vycpávek- ať co se týká tvaru či tloušťky. Proto se může zdát vyrábění si vlastních ramenních vycpávek jako zbytečná práce. Ale úplně tak tomu není. Prodávané vycpávky totiž nekorespondují v drtivé většině případů s tvarem průramků a vzhledem k jejich podobě je moc nelze zastřihnout- maximálně ty nejobyčejnější pěnové. Když si ale vycpávky uděláte sami, tak tvar perfektně kopíruje právě průramek a nemusíte mít starosti, jak vycpávku instalovat, aby to nějak vypadalo a také můžete udělat vycpávky asymetrické. Spousta lidí má jedno rameno níž a druhé výš, což je i můj případ. Asymetrii se nesnažím vyrovnat úplně, ale přece jen jednu vycpávku vždy dělám o trochu vyšší.
Další výhoda může být i minimální tloušťka takové vycpávky při zachování stupně tuhosti- dodáte strukturu, ale nikoliv objem do oblast ramene a rukávové hlavice. To se hodí zejména u sošnějších typů postav a v případech, kdy chcete čistý, ale měkčí vzhled.

A jak na to?

Základ tvoří dvě vrtstvy šikmo střižené žíněnky. "Střih" na tyto díly jednoduše získáte přiložením předního a zadního dílu ramenním švem k sobě a obkreslením tvaru průramků. Další důležitý bod je průkrčník, který by samozřejmě vycpávka neměla přesahovat. Vycpávku většinou kreslím od úrovně podpaží, dle potřeby se dá kdykoliv zkrátit, přední díl je o něco kratší než zadní. Na každý díl je potřeba vznačit linii ramenního švu a kde je přední a zadní díl pro snadnou irientaci. Někdy tyto dvě vrstvy žíněnky už mohou stačit, pokud ne, je potřeba nastříhat další vrstvy nejlépe z bavlněného rouna- můžete použít buď quiltařské, já používám tohle.

Nastříhané vrstvy budoucí vycpávky. Zde jen jedna vrstvy rouna.


Tyto vrstvy z rouna pak postupně sestříháte po dlouhém obvodu- největší bude vrstva úplně nahoře, nejmenší úplně dole(vrstvy ze žíněnky nezastřihávejte!).


Vrstva rouna je po dlouhém obvodu o něco menší než krycí vrstvy ze žíněnky. Každá další vrstva je pak menší než vrstva první, nejmenší vrstva sedí na rameni, největší je v blízkosti svrchní látky.

 Celá věc se pak sešije tužícím stehem s tím, že neustále držíte budoucí vycpávku v mírném oblouku kvůli tvaru.






Výsledná vycpávka. Je na větší velikost než má panna, proto vypadá trochu naddimenzovaně:)

Příklad použití, kde bych si asi s běžně púrodávanou vycpávkou neporadila:
 Jedná se o top se sukní, kdy jsem chtěla vytvořit vzhled "power shoulder", ale v trochu jemnější podobě vzhledem k už tak rovným ramenům. Na straně, kde je rameno níže, jsem použila celou vrstvu rouna mezi dvě vrstvy žíněnky, tam, kde je výše, jen půl vrstvy rouna. Rozdíl je tedy minimální, jen s drobnou korekcí(skutečný rozdíl mezi oběma rameny je 1 cm).  Vycpávka přesně kopíruje tvar průramku, takže okraje jsou hladké a hezky zaoblené.



Vycpávky samozřejmě nemusí být jen ramenní, ale používají se tam, kde je potřeba poupravit postavu nositele, či zmírnit jeho asymetrii. V takových případech se jednotlivé vrstvy zmenšují po celém obvodu, ale opět platí, že nejmenší vrstva leží na těle. Jako materiál lze použít opět rouno nebo třeba icewool. Ten má výhodu hlavně v tom, že je o dost tenčí, ale dost špatně se shání(jediný zdroj, co znám, je v odkazu). Tuhle techniku jsem použila u svých padesátkových šatů, vycpávka je pro hezčí tvar prsou a je potažená hedvábným habutajem.


Jak vidíte, na vycpávkách na míru není nic složitého a není to zas tak časově náročné. Lépe se s nimi ale pracuje a také výsledný efekt je přesně takový, jaký jste chtěli. Vycpávku jde i před definitivním sešitím sešpendlit a nazkoušet, vyndávat vrstvy, zase přidávat tak, abyste byli naprosto spokojeni.

Jak se vám šije v těchto dnech? Já jsem měla na pořadu dne pařící práce, tak jsem radši vstala dřív, abych to stihla ještě brzo ráno, protože se zvyšujícími se teplotami bych u žehličky asi umřela. Z mých slov asi poznáte, že horko a teplé počasí moc nemiluju a momentálně tiše trpím a jako každý rok absolvujeme s mužem, který je na tom stejně, diskuze nad pořízením klimatizace nebo aspoň markýzy:) Naštěstí můžeme každý víkend zmizet na místa s teplotou minimálně o 5 stupňů nižší, kde se ve večerních hodinách musí nosit i mikina. Navíc ten výhled ! :)



Dneska bych vám chtěla ukázat techniku, kterou používám, pokud šiju z více vrstev látky naráz a/nebo v místech, kde více švových přídavků leží na sobě. Při žehlení by totiž na líci mohla vniknout nehezká rýha z protlačení hrany, kde končí více vrstev látky. Používám ji i u záševků, kde mám s touto hranou nejčastěji problém- při samotném šití se jí lze celkem snadno vyvarovat třeba podložením záševku tvrdým papírem a sežehlením, ale pak se stejně může objevit už na hotovém oděvu například po vyprání. Sestříhnutí nejde samozřejmě až do špičky, ale kousek před ní.



 
Na dalším obrázku je pak sestříhaný klasický šev. 


Jak jste si asi všimli, nejdelší zůstává přídavek, který je nejblíže svrchní látce. Je to z toho důvodu, že kdybyste přídavky sestříhali naopak, mohly by se jednotlivé schůdky protlačit na líc.
A jak sestříhávat? Jednou z možností je stříhat vrstvičku po vrstvičce, což je zdlouhavé a dost náročné svaly ruky, druhou je pomoci si správným sklonem nůžek. Nůžky by měly stříhat paralerně s přídavkem- jako na následujícím obrázku, ne kolmo na látku, jak je obvyklé.

Správné držení nůžek při sestříhávání
A výsledek

Jak jste na tom se šitím vy? Už přemýšlíte nad podzimem nebo u vás stále vedou letní záležitosti?
Přihlásit se k odběru: Příspěvky ( Atom )

O autorce

O autorce
Třicetiněco-letá milovnice klasických krejčovských technik a anti-rychlošití.

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *

Spřátelené weby

  • Zruční práce
  • Z dílny od Anique
  • Módní peklo

Prohledat tento blog

Nejčtenější příspěvky

  • Střih na top bez ramínek
    Protože se pomalu blíží čas, kdy už nebude mít cenu šít zimní ošacení a naopak vypuknou přípravy na jarní sezonu, rozhodla jsem se přidat na...
  • Kurz, počasí jako dárek z pekla a meruňky
    Právě uplynulý víkend jsem trávila v Praze na kurzu tvorby ribbonu, který učila Anique z blogu Sunday Morning . Ribbon je nízký korzet, kter...
  • Zmiz, záševku!
    Ačkoliv se někdy záševky používají jako součást designu na oblečení, většinou mají být co nejméně nápadné. Někdy nám to dost výrazně uleh...
Používá technologii služby Blogger.

Labels

  • pomůcky

Blog Archive

  • ►  2016 ( 4 )
    • ►  února ( 1 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ▼  2015 ( 16 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  září ( 4 )
    • ►  srpna ( 2 )
    • ▼  července ( 3 )
      • Co teď?
      • Ramenní vycpávky na míru
      • Sestříhání přídavků na švy
    • ►  června ( 2 )
    • ►  května ( 2 )
    • ►  dubna ( 1 )
  • ►  2014 ( 11 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  srpna ( 1 )
    • ►  června ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 2 )
    • ►  února ( 3 )
  • ►  2013 ( 15 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  září ( 1 )
    • ►  července ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  dubna ( 5 )
    • ►  února ( 3 )
  • ►  2012 ( 13 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 4 )
    • ►  února ( 4 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ►  2011 ( 28 )
    • ►  prosince ( 2 )
    • ►  listopadu ( 4 )
    • ►  září ( 2 )
    • ►  srpna ( 2 )
    • ►  července ( 4 )
    • ►  června ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  dubna ( 4 )
    • ►  března ( 6 )
  • Home
  • Sample Page
  • Archive
  • Portfolio
  • Support
  • Contact
  • Buy This Theme
Copyright 2014 Sewing Boudoir .
Šití