Sewing Boudoir

  • Home
  • Šicí techniky
  • Hotové výrobky
  • Střihy
  • Látky
Home Archive for dubna 2013

Hedvábný papír se klasicky používá na střihy, při vyšívání a při šití jemných či choulostivých látek. A právě na poslední šaty, které šiji z cupra, jsem ho hojně využila. Cupro je hodně "tekutý" materiál a ušít na něm hezké lemy a dobře zastabilizovat okraje, není tak jednoduché. Naštěstí jsem narazila na několik tipů, jak si s tím poradit.
Prvním problémem byl volán na předním dílem a jeho okraje. Cupro není nijak luxusní materiál, i když na svoje výrobky jej používají konfekční firmy spíše střední a vyšší cenové kategorie. Je to polosyntetická tkanina vyráběná z celulozového vlákna, narozdíl od příbuzné viskózy je prodyšný a moc příjemný během horkého léta. Je to asi jediný nepřírodní materiál, který jsem ochotná vzít při svém šití na milost.
Můj původní záměr byl proto udělat lem volánu na overlocku o několik tónu tmavší nití, ale pak jsem se rozhodla použít jeden z tipů od Kennetha D. Kinga. Moje technika je trochu modifikovaná:

Protože volán je poměrně malý díl, vystřihla jsem ho z hedvábného papíru celý, přiložila na látku a vystřihla. Díl z papíru by měl ležet na lícové straně látky. Švové přídavky jsem zastřihla na dvojnásobnou šíři požadované záložky- chtěla jsem 3mm záložku, proto je zastřiženo na 6 mm. V půlce tohoto přídavku přišijeme papír s látkou.



Lem jsem nechtěla prošívat na stroji, ale ručně, proto jsem použila stehovku a klasický přední steh(čím menší délka stehu, tím líp). Jde ale v pohodě použít šicí stroj se stehem nastaveným na stehování.

Rub látky
Pokud máte něco trčavějšího lze teď látku otočit tak, aby byla rubem na papíře a vytvořenou záložku přežehlit nebo přišít, vzhledem ke klouzavosti cupra jsem tento krok rozdělila na dva- nejdřív jedno zohnutí a sežehlení:

Látku jsem sežehlila přímo z lícové strany, pozor, papír se nezohýbá!

Takto to potom vypadá z rubové strany látky
Poté látku přehnete přes okraj papíru, což je potřeba udělat opatrně, protože papír není moc pevný.

Hotová záložka- teď jen odstranit stehování a přežehlit

Nerovnosti na zkušebním vzorku jsou dány především moc dlouhým předním stehem


A po přišití.


Dalším využitím hedvábného papíru u jemných tkanin může být stabilizace okrajů. Tento trik je od Paca Peralty, skvělého krejčího z Barcelony. Jeho návody na šití jemných tkanin jsou skvělé. Princip je jednoduchý- vezme se hedvábný papír, našpendlí se na okraj vhodný ke stabilizaci, vše se prošije na stroji krátkým rovným stehem a papír se odtrhne. Látka se díky tomu během šití nenatáhne.


 
A příští víkend snad už hotové šaty!

Koukáte se na The Great british sewing bee? Jde o britskou tak trochu reality show o šití a rozhodně stojí za podívání. Je totiž inspirující. V průběhu sledování jsem si to nepřipouštěla, ale tak jsem si minulý týden šila a říkala si- co kdybych tady použila "rouleaux"- čili úzkou kulatou šňůrku stříhanou zešikma? I Stuartův entuziasmus mě strašně nakazil. A co Tilly, která sveřepě trvala na použití vlastních střihů i přes šibeniční čas?
Začnu jiným příběhem a to, jak na svět přichází nápady, inspirace a to, co budu šít. Nedávno jsem listovala časopisem a koukám- krásné šaty, s potiskem tuším tukanů, od značky Hoss Intropia. Šaty stojí 220 euro, takže si píšu na seznam nákupů do New Yorku "látka se srandovními tukany". Dál koukám do katalogu firmy a zjišťuji, že mají spoustu krásných šatů. Ukládám do složky inspirace.
V pondělí se vypravuji do Biltexu pro hodně tenkou bavlnu, jako poklad pod světlý batist. Zjišťuji, že jarní látky naveženy. Kupuji dva zelenáče- lahvové kupro a limetkový twil ve složení bavlna/viskóza/elastan. Lahvová je ideální na jedny z uložených šatů. Přemýšlím, kde vzít základní, velmi jednoduchý střih. Nic, co by bylo "přesně ono" nenacházím. Vzpomenu si na Tilly a na kurz Craftsy od Paula Gallo(mimochodem moc doporučuju). Stříhám metr kalika a za hoďku je hotovo.


Moje inspirace- šaty Hoss Intropia

 Na pomoc jsem si vzala své oblíbené letní šaty na ramínka a tenkým tkalounem obšpendlila výstřih. Pro účely tvorby střihu tothoto typu se vyrábí tenká nalepovací páska "bulduc", kterou prodává i Susan Khalje, ale jen v černé. Myslím, že je na čase si pořídit bílou :)


Další důležitou linií, kterou je potřeba vyznačit, je přední i zadní střed a bok.
 

 A nakonec linie vodorovná se zemí, nejlépe v místě umístění prsního záševku.

 Pokud nemáte výrazně asymetrické tělo, stačí vytvořit jen půlstřih. Ještě na pevné podložce jsem založila přední střední část- založení jsem otipovala asi na 10 cm, takže na půlce je to 5 centimetrů. Na kaliku je potřeba si vyznačit kolmici na směr vlákna(na obrázku zelenou barvou), která by vždycky měla být na oné vodorovné linii, kterou jsme si vyznačili na panně. Tak zajistíme správné směřování směru vlákna na celém kusu oblečení.
Od středu látku uhladíme směrem do boku a přebytek látky nám zformuje prsní záševek.

 Šaty by měly samozřejmě přes pas a boky volnější, ale látky by nemělo být moc. Podle měření mých dřívě ušitých/koupených šatů jsem přidala v pase asi 40% obvodu pasu a na bocích asi 20% obvodu boků.
 Pak už stačilo přidat volán na přední díl. To byla čistá improvizace.

Zadní díl jsem dělala hodně podobně, tam to bylo velmi jedoduché. Zadní a přední díl jsem sešpendlila k sobě, abych věděla, jak se šaty "nesou"


A jak se "nesou" s "páskem".

Myslím, že je čas založit si firmu na tvorbu střihů, ne? (Hodně smějící se smajlík.) Každopádně mám pocit, že u hodně jednoduchých šatů, jako tyto, je ryhlejší vytvořit střih od nuly, než něco kopírovat, obkreslovat a pak upravovat. Takže směle do toho!
S šikmým proužkem se určitě seznámil každý, kdo trochu šije. Dvojitě složené šikmé proužky najdete v každé galanterii v mnoha barvách a vyrábějí se jednak z bavlny a z polyesteru. Ani jedno není zrovna vrcholným materiálem, co se kvality a příjemnosti týče. Naštěstí není až takový problém si šikmý proužek na založení udělat i doma. Ve svém předchozím příspěvku jsem o tom už psala. U mě nic nového. I když jsem našla obchod, kde prodávají zakladač šikmého proužku od Clover dokonce v Brně, tak jsem stále nebyla schopná si jej koupit. Ale mám to v plánu.
Tyhle proužky nemusíte použít jen na olemování okrajů, ale i švových přídavků, navíc nemusíte použít jen svrchní látku/podšívkovinu, ale i látku s nějakým pěkným vzorem. Ideální jsou jemná plátýnka, třeba od Liberty London(nicméně jejich ceny už tak pěkné nejsou).
 Je jasné, že pokud potřebujete olemovat třeba průramek nebo dolní lem sukně, tak potřebujete poměrně velké množství proužku- například na šikmý proužek ve výsledné šíři 1,5 cm v jednom kusu o délce padesát centimetrů potřebujete čtverec velikosti asi 38x38 cm. Abyste mohly na šikmé proužky použít jakýkoliv zbytek(nutno ale všechno stříhat v 45° vůči směru vlákna), je možné jednotlivé kousky sešít, čímž získéte jeden dlouhý superproužek. A jak se proužky sešívají? Důležité je nechat si konec šikmého proužku zkosený, tyto dva konce k sobě přiložíte v pravém úhlu tak, aby konce přesahovaly vůči sobě o stejné množství látky(na obrázku níže je množství přesahující látky označeno jako zelené trojúhelníčky). Proužky sešijeme tam, kde se jejich linie kříží(oranžové linie), pak už jen rozžehlíme a je to!
Výsledné sešití není téměř vidět:
Šikmý proužek na fotce vypadá dost nesouměrně, ale tahle látka je jako živá, takže to opravdu tak jen vypadá:)


Dalším způsobem, jak využít šikmý proužek je stabilizace. Zní to asi divně, když flexibilní šikmý proužek používám na stabilizaci, ale je to tak a je to geniální rada od Susan Khalje. Šikmý proužek nastříháte- třeba v šíři 15 mm, a pak jej při žehlení s párou natahujete, až není vůbec pružný. Tím získáte proužek, který lze tvarovat, ale stabilní tak, aby se okraje nevytahovaly. A protože je střihlý šikmo, není třeba si dělat starost s třepením.

 Dole původní šikmý proužek, nahoře natažený, zbyvený pružnosti.

Použití na šatech.
Hezké šití, jdu pracovat na svém novém šicím koutě !
Na Šicím fóru budeme šít sako inspirované tím klasickým od Chanelu. Možná vypadá složitě, ale je to soubor velmi jednoduchých úkonů, jen s velkou časovou náročností. Takže stačí kliknout a můžete se k nám přípojit!

Nedávno jsem si dělala srandu z mého muže, že pájka, kterou opravuje žehličku, vypadá jako něco, co by se asi tak mohlo v obchodě prodávat pod názvem "Moje první pájka". No a zhruba tak mi jde práce na projektu "Moje první korzetové šaty". Český název je lehce zavádějící, mel by znít spíš korzetoidní šaty, protože sice v sobě mají spoustu konstrukčních prvků z korzetu, ale jeden podstatný rozdíl tu je. Korzet má v sobě kostice, které spolu s tahem látky mají stahující účinek. Naproti tomu hlavní úkol kostic v korzetových šatech je držet šaty na svém místě. Proto lze v podstatě nosit korzet pod korzetové šaty a také se tak nosil.
Dnes už se samozřejmě nepoužívají velrybí kosti, ale také už nemusíme nutně volit kovové kostice(ty jsou ale trvanlivější, takže do klasického korzetu jsou stále lepší), na výběr jsou i dva druhy kostic plastových.
Kovové kostice mohou být jednak ocelové- ty jsou stabilnější, ale neohebné do boku, používají se do klasických korzetů. Na korzetoidní kusy oblečení se používají kostice spirálové- ty mají výhodu, že se jako jediné dají ohýbat nejen dopředu a dozadu, ale i do stran, proto se používají i na zakřivená místa do klasických korzetů. Jejich nevýhoda je, že by se měly dávat do čistírny. Kov je samozřejmě ošetřen lakem, který se ale většinou při stříhání a nasazování koncovek kostic trochu poškrábe, takže není zaručeno, že po vyprání ve vodě by nezačaly časem rezivět. Osobně ještě nejsem rozhodnutá, všechny materiály na šatech mám prací, předeprané, takže možná to risknu a náchylné konce budu fénovat:) Spirálové kostice se dají koupit v metráži nebo po rozmeřených kouscích. Metráž je levnější, nevýhoda je, že naučit se nasadit koncovky chvíli trvá a tady je potřeba nasadit dvě- kratší kusy totiž téměř nikdy přesně neodpovídají délce, kterou potřebujete, takže je potřeba je stějně zkrátit a jednu koncovku nasadit.
Při zkracování není potřeba přeštípnout celou kostici, stačí jeden drát. I tak je naštípání všech kostic a nasazení koncovek docela náročná práce, po které budete mít otlak v dlani.


Oba typy kovových kostic se musí vložit do tunýlku, který se prodává již hotový, další možnosti jsou i tunýlky z proužků organzy.
Kostice plastové mají výhodu v tom, že jsou lehčí, pratelné, lehce se stříhají,  ale méně vydrží(a co si budeme povídat, pro nás couture snoby je to prostě plast:) ). Opět existují dva druhy- jeden silnější, který se vkládá do tunýlku a slabší a ne tak pevný, který se všívá přímo na látku(také se jim říká Rigilene).
Sehnatelné jsou všechny kostice na internetu v zahraničí, u nás v Sartoru(ocelové, spirálové, plastové nevšívací), v brněnském Biltexu(spirálové, plastové všívací i nevšívací), spirálové jsem zahlídla i u Kalců(ale tam jsou prý drahé).
Rigilene

Pokud šijete něco korzetoidního a nechcete mít přímo přiznané kostice a tunýlky ke kosticím, je potřeba zvolit dobře vrchní látku a výztuhu. Vrchní látka by měla být tuhá, stejně jako výztuha- používá se lehčí korzetové plátno, mušelín střední váhy či bavlněný flanel. Pokud by svrchní látka byla moc splývavá, byly by vidět všechny švy, kostice a výsledek by nebyl dobrý. Další vrstva, která se může přidat, je vypodložení košíčků. To se doporučuje i u žen s vyvinutějším hrudníkem- vrstva je jen velmi tenká a používá se pro hladší vzhled košíčků. Já jsem použila tenkou quiltovací bavlnu.
Kostice, respektive tunýlky na kostice se mohou přišívat buď na výztuhu nebo na podšívku(ta může být podložená tenčím korzetovým plátnem při podložení vrchní látky již zmíněným flanelem nebo podložená být nemusí). Moc informací, moc způsobů? Jistě, člověka čeká krásná práce na pěkných pár korzetových šatech, než si najde ten "svůj" způsob.
A aby toho nebylo málo, při svém hledání jsem nalezla ještě jeden způsob, kdy se do korzetového živůtku všívá báze se samostatným zapínáním. Tato báze tedy obsahuje kostice a zapíná se obvykle na háčky, zatímco samotný živůtek se zapíná na zip. Báze se většinou dělá ze dvou vrstev- batistu nebo bavlněného tylu. Bavlněný tyl má výhodu prodyšnosti a také se hojně používal(používá?) ve vysoké krejčovině. Jeho hlavní nevýhodou je cena, pohybuje se kolem 400-500 korun za metr ve standartní šíři. Našla jsem i český zdroj, ale zatím jsem od tam neobjednávala.
Dalším důležitým konstrukčním prvkem je stužka v pase. Ta tvoří základnu pro kostice, na které jsou připevněny. Měla by být šíře 2-3 cm, v délce o chlup užší než váš pas a zapíná se na háčky a očka. Svoji jsem koupila u Susan Khalje, která je ze směsi bavlny a viskózy.

http://www.eternity-collection.com/itemlc1.html
 Teď už k mým šatům: konstrukci tvoří báze z bavlněného tylu, živůtek z dyšesu bavlna+ hedvábí(Sartor) s polokolovou sukní z hedvábného habutaje(Biltex) a vrchní vrstvu tvoří naskládaný voál bavlna+ hedvábí(EmmaOneSock). Šaty jsem začala šít vloni v červnu, do konce léta nedokončila, takže teď, kdy se moje polobojové šicí podmínky změnila na úplně bojové, jsem měla spoustu prostoru pro větší než malé množství ručního šití, vyžadované dodělávkami na těchto šatech.

Jak jste si asi všimli, šaty od Diora mají kostice a korzetový základ prodlouženy pod pas. Po zkušenostech s těmito šaty bych prodloužení pod pas doporučila u všech šatů, které nemají širokou sukni se spodničkou. Těsná stužka kolem pasu a kosticemi zpevněný korzet mohou vytvořit pod pasem nehezké vyboulení.

Dobré zdroje informací:
kurz na Craftsy od Gertie, autorky Blog for Better Sewing. Jak jsem pochopila, tak Gertie už neodpovídá na dotazy účastníků(odpoví vám ostatní účastníci), proto je kurz za příjemných 20 dolarů. Pokud moc neumíte anglicky, tak to moc ani nevadí :)
http://www.craftsy.com/class/Sew-Retro-Perfect-Fit-Bombshell-Dress/29
e-knihy od Kennetha D. King Birth of Bustier  a od Susan Khalje Bridal Couture

Pro bázi na příští korzetoidní kus plánuji použít něco jako hodně tuhý powernet, který je tuhý, pevný, ale zároveň pružný.
Jakou máte zkušenost vy? Plánujete něco korzetového na léto?
Přihlásit se k odběru: Příspěvky ( Atom )

O autorce

O autorce
Třicetiněco-letá milovnice klasických krejčovských technik a anti-rychlošití.

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *

Spřátelené weby

  • Zruční práce
  • Z dílny od Anique
  • Módní peklo

Prohledat tento blog

Nejčtenější příspěvky

  • Střih na top bez ramínek
    Protože se pomalu blíží čas, kdy už nebude mít cenu šít zimní ošacení a naopak vypuknou přípravy na jarní sezonu, rozhodla jsem se přidat na...
  • Kurz, počasí jako dárek z pekla a meruňky
    Právě uplynulý víkend jsem trávila v Praze na kurzu tvorby ribbonu, který učila Anique z blogu Sunday Morning . Ribbon je nízký korzet, kter...
  • Zmiz, záševku!
    Ačkoliv se někdy záševky používají jako součást designu na oblečení, většinou mají být co nejméně nápadné. Někdy nám to dost výrazně uleh...
Používá technologii služby Blogger.

Labels

  • pomůcky

Blog Archive

  • ►  2016 ( 4 )
    • ►  února ( 1 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ►  2015 ( 16 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  září ( 4 )
    • ►  srpna ( 2 )
    • ►  července ( 3 )
    • ►  června ( 2 )
    • ►  května ( 2 )
    • ►  dubna ( 1 )
  • ►  2014 ( 11 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  listopadu ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  srpna ( 1 )
    • ►  června ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 2 )
    • ►  února ( 3 )
  • ▼  2013 ( 15 )
    • ►  prosince ( 1 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  září ( 1 )
    • ►  července ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ▼  dubna ( 5 )
      • Hedvábný papír
      • Odpolední zábava
      • Hra s šikmými proužky
      • Jarní šití s Šicím fórem
      • Moje první korzetové šaty
    • ►  února ( 3 )
  • ►  2012 ( 13 )
    • ►  října ( 1 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  března ( 4 )
    • ►  února ( 4 )
    • ►  ledna ( 3 )
  • ►  2011 ( 28 )
    • ►  prosince ( 2 )
    • ►  listopadu ( 4 )
    • ►  září ( 2 )
    • ►  srpna ( 2 )
    • ►  července ( 4 )
    • ►  června ( 3 )
    • ►  května ( 1 )
    • ►  dubna ( 4 )
    • ►  března ( 6 )
  • Home
  • Sample Page
  • Archive
  • Portfolio
  • Support
  • Contact
  • Buy This Theme
Copyright 2014 Sewing Boudoir .
Šití