Sewing a jacket: underlinings and interfacings, part one

Spring is coming and era of sewing lovely dresses is coming as well. But mornings are cold so I decided to sew some jacket. I really like jackets- cream, khaki, navy, black, red, denim- I have all the basic stuff, so the next one will be cream with silver threads with raw edges. Ok, let's talk about underlinings and interfacings.
Honestly, you don't need any underlining for jacket. But I like to use silk organza, because it prevents wrinkling, it prevents gaping(fabric I have is cotton blend loosely woven tweed) and it some body without adding weight.
For interlining I've choose couture canvas(lighter then classic hair canvas) for front piece and collar, chest canvas for shoulder reinforcement,   and for back piece muslin. And how I did it?

Příchází jaro a éra šití šatiček s ním. Nicméně rána jsou chladná a nějaké to sako se vždycky hodí. Saka mám ráda a v mém šatníku už mám pár černých, krémové, námořnicky modré, khaki, červené...prostě základy jsou obsazeny, tak jsem se rozhodla jít do krémového se stříbrnými vlákny. To by bylo na úvod a pojďme se bavit o výztuhách. Jak už jsem psala, v angličtině se rozlišují slova pro výztuhu látky, která má stejný střih jako ta látka a po přistehování se s ní pracuje jako s jednou vrstvou, její funkce je ovlivnění vlastností látky- jako třeba změna tuhosti látky. Nejčastěji se používá hedvábná organza, kterou jsem také použila do saka a to z několika důvodů: snižuje mačkavost látky, zvyšuje odolnost proti vytahování(což se u volně tkaného tvídu z bavlněné směsovky hodí) a je lehká, přitom přidává na struktuře. Postup je jednoduchý- vystřihnout díly z organzy, položit na vrchní látku, vystřihnout a sestehovat podél švových linií.
Naproti tomu výztuha samotného kusu oblečení má často samostatný střihový díl a ovlivňuje především vzhled oblečení- jako třeba drží strukturu u korzetu. U sak se používají různé druhy kanvasů, konkrétní typ na dané sako se volí podle váhy zvolené látky. Po zjištění, že to jde i jinak, jsem prakticky opustila zažehlovací výztuhy, což není dáno žádným druhem masochismu, ani krečovským snobstvím, ale jednoduše tím, že zažehlovací výztuhy mění vlastnosti látek i do negativna-jsou příliš tuhé, na dotek již ne tak příjemné, více trčavé, než kdybyste použili všívací výztuhu o stejné váze. Další nepraktickou věcí je fakt, že nažehlovací výztuhy mohou "cvičit" v čistírně. Na přední díl a límec jsem použila "hair canvas"- kanvas, který se dřív dělal ze srsti koz, na výztuhu ramene  a náprsní části kanvas, který se přímo jmenuje "chest canvas" a na zadní díl lehčí mušelín(stříhaný v šikmém směru vlákna).

Takže jak na to, když si chcete vyrobit sako se všitou výztuhou?

First step is to check the fit of the jacket. So I've basted front and back pieces together using even basting stitch and lightly pressed.  Why press? You will see more clearly need of adjustements. See the difference:

Prvním krokem je doladit střih. Takže nejdřív sestehovat látku pravidelným předním stehem a lehce rozžehlit. A proč rozžehlit? Při zkoušce je pak lépe vidět nutnost drobných úprav. Koukněte na rozdíl:
Next thing is preparing pattern for interfacing pieces.
Front piece: pin front and side panel together in the upper part, pin as long as they ley flat. Draw the line 3 inches(7,5cm) below underarm.

Dalším krokem je příprava střihu pro výztuhu.
Přední díl: sešpendlete přední a boční přední díl k sobě v horní části a to do té vzdálenosti, dokud díly leží naplocho. Nakreslete linii 7,5 cm pod linií průramku.

.
As you could see there is small gap between front and side panels seam lines. You should eliminate this by measuring the difference and take it from side seam.

Jak jste mohli vidět, ve švu mezi předními díly vznikla drobná mezera, která se eliminuje zúžením bočního švu o naměřenou vzdálenost.
On the front piece draw the line for interfacing 1 inch(2,5 cm) wider than facing piece. Join both lines- for smaller bust curve it under bustline, for larger above bustline.

Na předním dílu nakreslete linii pro výztuhu o 2,5 cm širší než podsádkový díl. Obě linie spojte- pro menší prsa linku veďte pod linií prsou, pro větší nad linií prsou.


Shoulder reinforcement: for close fitting jacket like mine draw interfacing lines 1/8"(3mm) inside shoulder and armhole seamlines. Extend the line to underarm, it should be 1/2"(1,3cm) shorter then front piece interfacing.

Výztuha pro hezčí linii ramenní a podramenní části: Pro užší saka, jako je to moje, nakreslete linie výztuhy 3 mm směrem dovnitř od linií ramen a průramku směrem. Výztuhu protáhněte pod průramek- v této části by měl být díl o 1,3 cm kratší než výztuha celého předního dílu.
Back piece: draw the line 8-10 inches(20,5-25,5 cm) below neckline and extend it 3 inches(7,5 cm) underarm.

Zadní díl: zakreslete linii asi 20-25 cm pod průkrčníkem a protáhněte ji 7,5 cm pod průramkem.Now you have prepared interfacing pieces and you can cut them. The next time something about hend tailoring methods!

Nyní jsou střihy pro výztuhu připravené a můžete je vystřihnout. Příště něco o ručním všívání výztuh a klasické krejčovině!

Share this:

ABOUT THE AUTHOR

Třicetiněco-letá milovnice klasických krejčovských technik a anti-rychlošití.

0 komentářů :

Okomentovat